Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
logowanie urzędnika
Strona główna

16. "W zdrowym ciele - zdrowy duch" -program profilaktyki prozdrowotnej dla dorosłych mieszkańców Gminy Kobylnica.
Danuta Wojtas-Palińska

Opis zadania
Program "W zdrowym ciele - zdrowy duch" ma za zadanie podniesienie świadomości konieczności dbania o własne zdrowie z wykorzystaniem zasobów tkwiących w najbliższym otoczeniu wiedzy i umiejętności zdobytych podczas warsztatów, poznania własnych możliwości i ograniczeń, wymiany doświadczeń uczestników. Program zakłada zorganizowanie 3 warsztatów tematycznych prowadzonych przez specjalistów z zakresu zdrowego żywienia, kosmetologii, trenera personalnego (rehabilitanta, fizjoterapeuty). Warsztat 1- ZDROWE ŻYWIENIE zakłada cykl spotkań z dietetykiem połączony z warsztatami kulinarnymi z uwzględnieniem tak zbilansowanej diety, jak wskazówkami wynikającymi z ograniczeń zdrowotnych (alergie, przewlekłe choroby, przebyte urazy, itp.). Uczestnicy dowiedzą się jaka dieta jest dla każdego z nich optymalna ( z uwzględnieniem potrzeb wynikających z wieku, pracy, kondycji zdrowotnej, możliwości, potrzeb) jakich produktów unikać, jak stosować zdrowe ( rodzime) zamienniki, popularne przyprawy, zioła z ogródka. Warsztat 2 - PIĘKNO OD ZEWNĄTRZ I WEWNĄTRZ zakłada cykl spotkań z kosmetologiem oraz farmaceutą, bądź zielarzem, których celem będzie przybliżenie mocy ziół i innych roślin, będących w zasobach regionu, a mogących przyczynić się do poprawy zdrowia i urody. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się co to jest, parafarmaceutyk, napar, syrop, nalewka, maseczka, maść a krem, jak wykorzystać to, co rośnie w zasięgu wzroku, na co zwrócić uwagę, aby nie szkodzić! Warsztat 3 - TROCHĘ RUCHU - zakłada cykl spotkań z trenerem personalnym, fizjoterapeutą lub rehabilitantem. Ważny dla zdrowia ruch, aktywność fizyczna-nie zawsze jest możliwa w konwencjonalnym ujściu, w sytuacji pojawienia się urazów, kontuzji, przewlekłych chorób. Zadaniem warsztatów będzie pokazanie możliwej aktywności fizycznej dla każdego, na każdy dzień , oraz specjalistycznej wynikającej z ograniczeń zdrowotnych. Uczestnicy dowiedzą się jakie ćwiczenia są dla nich niezbędne, czego im zrobić nie wolno, jak bezpiecznie podnosić ciężary i dbać o kręgosłup i stawy. Dla każdego uczestnika zdrowe z pewnością będą spacery po najbliższej okolicy, w celu delektowania się urokami przyrody i odwiedzenia nowych znajomych poznanych w czasie warsztatów.
Uzasadnienie
Celem programu jest profilaktyka prozdrowotna przeznaczona dla dorosłych mieszkańców gminy. Uczestnicy projektu otrzymają wiedzę i umiejętności dotyczącą zdrowego stylu życia, co przyczyni się do utrzymania zdrowia jak najdłużej, poprawi jakość życia. Wdrążone w życie zasady zdrowego trybu życia pozwolą na zniwelowanie chorób cywilizacyjnych, świadome unikanie zagrożeń. Zaproponowane formy tematyka warsztatów będzie okazją do : -aktywizacji, -integracji, wymiany doświadczeń, poznanie ograniczeń i możliwości własnego organizmu, -alternatywnego sposobu spędzania czasu wolnego, -poznania walorów najbliższej okolicy. Uczestnikami projektu mogą być osoby pełnoletnie zamieszkujące gminę. Grupy warsztatowe nie mogą być większe niż 25 osób
Prezentacja zadania
Kosztorys
Częsci składowe zadania Koszt
Warsztat 1 2 000,00 zł
Warsztat 2 1 500,00 zł
Warsztat 3 1 500,00 zł
5 000,00 zł